Nie musisz czekać na budżet obywatelski, żeby zrobić coś dobrego dla swojej lokalnej społeczności. Czy to sadzenie drzew na skwerze przy osiedlu, organizacja zajęć ogrodniczych, wspólne praktykowanie jogi czy turniej siatkarski na osiedlu – wszystko to jest możliwe dzięki inicjatywie lokalnej. Z początkiem nadchodzącego roku, zostanie udostępniona nowa pula środków na takie działania, w kwocie 125 tys. zł.

Te formy angażowania obywateli w działania na rzecz lokalnej społeczności okazują się skuteczne zwłaszcza podczas realizacji projektów o charakterze „miękkim”, które nie wymagają dużych nakładów finansowych ani przeprowadzenia skomplikowanych analiz czy inwestycji.

Każdego roku mieszkańcy chętnie korzystają z tej inicjatywy. W tym roku wpłynęło 38 wniosków, z których 29 zostało już zrealizowanych. Obserwuje się tendencję wzrostową zarówno w liczbie składanych wniosków, jak i ich realizacji – w 2023 roku liczba złożonych wniosków wynosiła 27, a zrealizowanych 22, podczas gdy w pierwszej edycji inicjatywy w 2019 roku mieszkańcy złożyli 23 wnioski i zrealizowali 12 zadań.

Wnioskowanie o dofinansowanie z inicjatywy lokalnej jest prostsze niż w przypadku budżetu obywatelskiego, który ma sztywno określony harmonogram i terminy zgłoszeń. W przypadku inicjatywy lokalnej, mieszkańcy mogą realizować swoje pomysły przez cały rok, aż do wykorzystania dostępnych środków, które w tym roku wyniosły 195 tys. zł. Projekty nie są poddawane pod głosowanie mieszkańców, a jedynie oceniane przez kompetentne wydziały urzędu miasta.

Wszystkie projekty muszą być złożone, ocenione i zrealizowane w danym roku kalendarzowym, a wnioskodawcy mają obowiązek rozliczenia się z zaplanowanych działań przed końcem roku.

W tym roku najwięcej wniosków wpłynęło do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK na projekty dotyczące ogrodnictwa i miejskiej zieleni.

Inicjatywy lokalne mogą być realizowane w różnych obszarach, od działań wspomagających rozwój wspólnot i społeczności lokalnych (z wyjątkiem budowy lub rozbudowy infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej), poprzez działalność charytatywną, pielęgnowanie tradycji narodowej, wspieranie mniejszości narodowych i etnicznych, promowanie kultury i sztuki, wolontariatu, edukacji, kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, aż po ekologię, ochronę przyrody, porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz rewitalizację.

Jeśli masz pomysł na projekt i grupę osób gotowych go realizować, możesz złożyć wniosek. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz informacje o punktacji wniosków są dostępne na stronie internetowej bip.krakow.pl. Przygotowując budżet wniosku, pamiętaj, że ważnym elementem jest wkład własny mieszkańców – praca podczas realizacji projektu. Urząd miasta realizuje niezbędne zakupy w ramach zaplanowanej kwoty lub wykonuje prace swoimi narzędziami, a materiały przekazuje na czas realizacji inicjatywy.