Centrum Krakowa, a dokładniej dzielnica Grzegórzki, stanie się w niedalekiej przyszłości miejscem, gdzie zapanuje muzyka. Właśnie tu powstanie siedziba Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego (AMKP) – kampus o wartości niemal pół miliarda złotych. Kampus ten będzie składał się z kilku budynków dydaktycznych i sal koncertowych. Przygotowania do tej niebywałej inwestycji są już zaawansowane, a prace budowlane zaplanowano na koniec bieżącego roku. Prof. dr hab. Wojciech Widłak, rektor AMKP, podkreśla, że jest to historyczny moment dla tej drugiej najstarszej muzycznej uczelni w Polsce.

Kampus znajdzie się na terenie przy ulicy Skrzatów 4, blisko Wisły, Bulwaru Kurlandzkiego i osiedli mieszkaniowych. Czterohektarowy obszar otrzymany jako darowizna od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, będzie domem dla dziewięciu akademickich obiektów. W ich skład wejdą m.in. sto pomieszczeń dydaktycznych, sala taneczna, sale prób chóru, orkiestry i sekcji, kilkadziesiąt sal ćwiczeniowych, pracownie badawcze, sale konferencyjne, biblioteka i czytelnia oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne.

Wyróżniającą się częścią kampusu będzie reprezentacyjny blok sal koncertowych. Przewidziano tam m.in. profesjonalną salę koncertową z akustyką na światowym poziomie i widownią na 500-600 osób, aulę kameralną na 180-200 miejsc, salę operowo-teatralną na 200 osób, gdzie będzie można przygotowywać i prezentować formy operowe i teatralno-muzyczne w warunkach zbliżonych do realnych oraz aulę organową na 100 miejsc. Dodatkowo, powstanie tam też profesjonalne studio nagrań.

Projekt architektoniczny dla nowej siedziby Akademii Muzycznej opracowało Studio Konior z Katowic. Prace projektowe zostały ukończone w październiku 2022 roku, natomiast pozwolenie na budowę uzyskano jesienią 2023. Prof. Wojciech Widłak poinformował, że inwestycja została podzielona na trzy etapy, co ułatwi jej realizację i finansowanie. Pierwszy z budynków stanu surowego rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec 2024 roku, zaś cały kampus, składający się z dziewięciu budynków, powstanie do końca obecnej dekady – prawdopodobnie do 2029 roku.