W dniu dzisiejszym, czyli w czwartek, krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) cieszy się z powiększenia swojej floty o cztery nowe autobusy. Tym razem, do zestawu pojazdów miejskich dołączyły maszyny na prąd, które wyprodukowane zostały przez hiszpańską firmę Irizar. Jest to ciekawa zmiana, gdyż marka ta po raz pierwszy zaistniała na krakowskim rynku.

Andrzej Kulig, który pełni funkcję wiceprezydenta miasta Krakowa, podkreślił, że krakowski tabor autobusowy od lat jest jednym z najbardziej ekologicznych w kraju – „Pięć lat temu podjęliśmy decyzję o wycofaniu wszystkich autobusów niespełniających normy Euro 5. Dziś jesteśmy w stanie zapewnić, że co piąty krakowski autobus jest napędzany energią elektryczną” – skomentował.

Pojazdy dostarczone przez Irizar mierzą 12 metrów długości. Są to autobusy niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację dla komfortu pasażerów. Każdy z nich posiada możliwość ładowania zarówno przez tradycyjną wtyczkę, jak i za pomocą pantografu, co umożliwia szybkie, ale także wolne ładowanie.

Podsumowując, wartość zakupu 121 elektrycznych autobusów wyniosła 323 miliony złotych netto. To duży krok naprzód w kierunku ekologicznej modernizacji krakowskiego transportu miejskiego.