W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeprowadzono pionierską na globalnym poziomie operację serca. Wykorzystano przy tym tomografię komputerową. Pacjent, 60-latek, odzyskał zdrowie i powrócił do domu.
Według lekarzy, 60-letni pacjent z chorobą wieńcową nie mógł poddać się operacji inwazyjnej z uwagi na „niedostatecznie precyzyjny obraz naczyń wieńcowych”. Zdecydowano się na wykonanie tomografii komputerowej z kontrastem. W oparciu o zebrane dane oraz dzięki współdziałaniu z Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mężczyzna został zakwalifikowany do operacji małoinwazyjnej. Techniczne określenie tego zabiegu to pomostowanie aortalno-wieńcowe MIDCAB.
Lekarze z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II podkreślają, że wyniki tomografii komputerowej z kontrastem umożliwiają dokładną ocenę trasy i struktury naczyń wieńcowych. To jest kluczowe przy kwalifikacji i planowaniu operacji by-passowych. W przypadku 60-letniego pacjenta zastosowano też gogle z wyspecjalizowanymi soczewkami, które pozwalają na obejrzenie serca i naczyń wieńcowych przed operacją oraz dokładne zaplanowanie całego procesu.
W końcu mężczyzna przeszedł małoinwazyjną operację zgodnie z planem i bez żadnych komplikacji. Czuje się dobrze i został wypisany ze szpitala. Specjaliści podkreślają, że w przyszłości nowoczesne technologie, takie jak wirtualna rzeczywistość, stają się efektywnym instrumentem wspomagającym planowanie i realizację nawet najbardziej skomplikowanych operacji.
W skład zespołu lekarzy biorących udział w zabiegu wchodzili: prof. dr hab. n. med. Janusz Konstanty-Kalandyk – operator, dr hab. n. med. Jacek Piątek – asystent, lek. med. Łukasz Drużbicki – II asystent, dr n. med. Aniela Artyńska – anestezjolog, mgr piel. Anna Gąsiorek – pielęgniarka anestezjologiczna, mgr piel. Edyta Płodczyk – pielęgniarka operacyjna, mgr piel. Agnieszka Szymańska – pielęgniarka operacyjna II. Do zespołu dołączyła również lic. pielęgniarka Ewa Dolecka-Antonowa – perfuzjonista.