Na przestrzeni lat 27-31 października, mieszkańcy Krakowa będą celebrować 105. rocznicę powrotu miasta do niepodległej Polski. W 1918 roku, to właśnie Kraków był pierwszym z większych polskich miast, które uwolniło się spod jarzma zaborców. W związku z tą okazją na ulicach tego historycznego miasta odbędą się ceremonie uczczenia tej pamiętnej daty.

Właśnie 27 października pojawiły się wiązanki kwiatów w najbardziej istotnych punktach miasta, które odegrały kluczową rolę w wyzwoleniu Krakowa. Dzień później, w godzinach porannych, przed budynkiem Urzędu Miasta na Rynku Podgórskim zaplanowane jest złożenie kwiatów przy tablicy dedykowanej poległym Legionistom Podgórskim. Uroczystości będą kontynuowane o godzinie 11:00 przy pomniku na placu Niepodległości, który upamiętnia męstwo naszych przodków w walce o suwerenną Polskę. Później nastąpi ceremonia ślubowania strażników miejskich. Dodatkowo, prezentacje artystyczne będą miały miejsce podczas ceremonii, a ich wykonawcami będą studenci z IV LO im. Tadeusza Kościuszki i Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego.

Na Cmentarzu Rakowickim, kwiaty zostaną złożone na grobie kpt. Antoniego Stawarza, a znicz o nazwie „Kraków pamięta” zostanie zapalony. Tego samego dnia o godzinie 11:00 odbędzie się sztafetowy bieg licealistów o szablę kpt. Antoniego Stawarza na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków “Zachód”, znajdującego się przy pl. Na Groblach 23. Bieg pierwotnie miał miejsce w piątek, ale ze względu na przewidywane obfite opady deszczu, został przeniesiony na poniedziałek. Każdy z uczestników biegu będzie musiał pokonać dwukrotne okrążenie bieżni (2x300m). Najlepszy zespół otrzyma główną nagrodę – szablę Antoniego Stawarza, jak również nagrody indywidualne ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa i medale od Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód”. Zespoły, które zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają pamiątkowe puchary i medale.

31 października, przedstawiciele miejskich władz oraz Rady Miasta Krakowa i Rad Dzielnic I i XIII złożą kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej na Rynku Głównym. W dniach 30-31 października, miasto zostanie udekorowane biało-niebieskimi flagami. Flaga miejska pojawi się również na Wieży Ratuszowej, a także na placu Niepodległości, gdzie będą stojaki z flagami. Po zmroku, kładka im. Bernatka i estakada Lipska-Wielicka zostaną oświetlone w barwach biało-niebieskich. Ponadto pojazdy komunikacji miejskiej zostaną ozdobione flagami w dniach 30-31 października.

I wojna światowa dobiegła końca w Krakowie 31 października 1918 roku. Tego dnia Kraków wydostał się spod habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski – państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 roku. W październiku, mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy we własne ręce.