Od 1 lutego 2025 roku wejście w życie miała istotna zmiana dla mieszkańców miasta Krakowa, dotycząca organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Informacje na ten temat przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmiana wprowadzona została w dwóch ambulatoriach. Do końca stycznia 2025 roku udzielano tam pomoc medyczną, ale z dniem 1 lutego miejscami świadczenia usług są: NZOZ Kraków-Południe przy ul. Szwedzkiej 27 oraz Szpital Świętego Rafała przy ul. Armii Krajowej 5.

W myśl nowych regulacji, pacjentom z dzielnic Krowodrza i Bronowice w Krakowie oraz gminy Zabierzów od 1 lutego 2025 roku nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zapewnia ambulatorium przy 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Krakowie, położonym przy ulicy Wrocławskiej 1-3 (numer budynku to 1, a numer telefonu to 12 63 08 338).

Z kolei dla mieszkańców krakowskich dzielnic Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie nocną i świąteczną pomoc medyczną udziela Szpital św. Rafała znajdujący się przy ulicy Bochenka 12 (numer kontaktowy: 12 385 58 05).

Informacje dla pacjentów dotyczą również pozostałych punktów w Krakowie oferujących opiekę medyczną po godzinach pracy gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej od poniedziałku do piątku, a także całodobowo w weekendy i święta. Są to między innymi: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika, Specjalistyczny Szpital im. J. Dietla, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPZoz, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, NZOZ Kraków-Południe, Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza oraz Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest kontynuacją podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci mogą otrzymać pomoc lekarską od godziny 18:00 do 8:00 dnia następnego od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W sytuacjach nieoczekiwanych, gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia lub nagłego zachorowania, pacjent ma prawo skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, bez względu na miejsce zamieszkania czy wybranego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Konsultacje mogą odbywać się w gabinecie, telefonicznie lub – w przypadkach szczególnych – u pacjenta w domu.