Renomowana poetka Ewa Lipska została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem – medalem „Za mądrość i odwagę obywatelską”. Ceremonia wręczenia nagrody, którą przyznaje miesięcznik społeczno-kulturalny „Kraków i Świat”, miała miejsce 27 listopada w Muzeum Fotografii w Krakowie. Ten szacowny medal, wprowadzony do systemu nagród przez „Kraków i Świat” w 2006 roku, jest symbolem nowoczesnego patriotyzmu. Jego laureatami zostają wybitne osobistości z różnych dziedzin życia – twórcy, społecznicy, dyplomaci czy politycy, którzy są uznawani za autorytety i inspirują przyszłe pokolenia.
Podczas uroczystości 27 listopada, Ewa Lipska otrzymała ten cenny symbol od Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Krakowa. Ciepłe słowa laudacji skierowane do poetki wygłosił Michał Rusinek. Ewa Lipska, urodzona w 1945 roku, jest jednym z najjaśniejszych punktów na mapie współczesnej poezji polskiej. Jest autorką wielu tomów poezji (pierwszy – „Wiersze” ukazał się w 1967 roku), a także prozy i tekstów piosenek. Jej twórczość jest tematem licznych analiz i badań, które podkreślają unikalny styl Lipskiej, utrzymany od pierwszej książki, oraz jej zdolność do tworzenia nowych obrazów za pomocą paradoksów, zaskakujących metafor i niespodziewanych odniesień do kultury masowej i doświadczeń jednostkowych.
Ewa Lipska jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Wśród nich znalazły się nagrody Fundacji im. Kościelskich, Polskiego PEN-Clubu, Fundacji A. Jurzykowskiego, Nagrody Literackiej Gdynia, Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. W tym roku za „Wariacje Geldbergowskie” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.
Z przyznaniem medalu Ewie Lipskiej rozszerzyło się grono laureatów nagrody miesięcznika „Kraków i Świat”. Wśród wcześniejszych laureatów możemy wymienić takie osobistości jak prof. Andrzej Zoll, prof. Leszek Balcerowicz, Kazimierz Kutz, Krystyna Janda czy Adam Bodnar.
Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia medalu świętowano również 20-lecie istnienia miesięcznika „Kraków i Świat”. Z tej okazji współpracownicy i członkowie redakcji otrzymali ministerialne odznaczenia Gloria Artis oraz odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, które wręczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec. Witold Bereś, redaktor miesięcznika „Kraków i Świat”, otrzymał także wyróżnienie Honoris Gratia z rąk prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.