Szefowie Południowego Koncernu Węglowego zdecydowali się na wykorzystanie potencjału podziemnej energii cieplnej pochodzącej z kopalni Janina, położonej w Libiążu. Decyzję tę uwieczniono poprzez podpisanie listu intencyjnego, gdzie określono partnerstwo mające na celu wykorzystanie tej energii do ogrzewania domów w regionie. Libiąż jest jednym z miejsc, które skorzystają z tej innowacji.

Paulina Mikołajczyk, pełniąca rolę rzeczniczki koncernu, wyjaśnia, że następnym krokiem jest opracowanie odpowiedniej technologii. Ta technologia będzie umożliwiała skuteczne pozyskanie ciepła z kopalni i przekazanie go do sieci grzewczej.

Głównymi źródłami energii, którą planuje się pozyskać z kopalni, jak mówią partnerzy przedsięwzięcia, mogą być bezpośrednio górotwór, a także woda pochodząca z systemu odwadniania kopalń. Do tego dochodzi powietrze z systemu wentylacji podziemnych szybów i chodników oraz ścieżki z instalacji technologicznych kopalni, a nawet instalacje do produkcji chłodu.

Aktualnie nie podano konkretnej daty, od której mieszkańcy domów w Libiążu będą mogli korzystać z ciepła pochodzącego z kopalni Janina. Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie.